Remote PowerShell Session with SSH

By | 27 October 2018

Microsoft çok öncelerden windows işletim sistemi ile birlikte OpenSSH’ın entegre edilmiş şekilde geleceğini belirtmişti. Sonunda bu işlemi başarılı şekilde tamamladılar.

İşletim sistemi ile opsiyonel feature olarak gelen OpenSSHServer ve OpenSSH client araçlarını kullanarak, windows remoting’e alternatif olarak powershell ile ssh session’ları oluşturabilirsiniz.

Artık putty gibi sonradan yüklemeniz gereken bir ssh connection aracına bağlı kalmadan Windows üzerinden kolaylıkla ssh bağlantısı gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi şunu belirtmekte fayda var. Putty halen oldukça geniş özellikler sunan bir SSH aracı. Bu sebeple şu an için putty’den vaz geçin demiyorum. Alternatif olarak bu da var demek için bu makaleyi yazıyorum :)

OpenSSH “Windows 10 Fall Creators Update” ile birlikte geliyor. Ancak kurulu olarak değil, opsiyonel bir özellik olarak geliyor.

Bunun için Setttings>Apps>Manage opsiyonel features bölümüne gelmemiz gerekiyor.

Buraya geldiğimizde aşağıdaki gibi “Manage opsiyonal features” seçeneğini seçmek yeterli olacaktır.

Açılan pencerede “Add Feature” diyerek Open SSH client’ı yükleyebilirsiniz.

Kurulum işleminin ardından Get-WindowsCompability komutunu kullanrak kurulumun durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Client kurulumunun ardından server kurulumuna başlayabiliriz. Eğer PowerShell üzerinden SSH bağlantısı ile remote session’lar yapmak istiyorsak hedef makinede OpenSSH Server aracının kurulu olması ve servisinin çalışıyor olması gerekir.

Open SSH Server kurulumunun ardından aşağıdaki komut yardımı ile client ve server araçları kontrol edildiğinde ikisinin de kurulumunun başarılı şekilde olduğunu görebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından ssh user@server komutu ile uzak makine üzerine session oluşturulmak istendiğinde aşağıdaki gibi hata alabilirsiniz. Bunun sebebi servisin henüz başlatılmamış olmasıdır.

Servisi başlatmak için start-service komutunu kullanabilirsiniz. Ayrıca servisin makine her açıldığında otomatik olarak çalıştırılması için –startuptype’ını Automatic olarak konfigüre edebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından bağlandı kurmak istediğinizde password satırı aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Tabi yine hata alırsanız, firewall ayarlarını kontrol etmenizde fayda var.

Password işleminin ardından uzak bilgisayar üzerindeki oturumunuz başlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Görüşmek üzere.

Fırat

Leave a Reply