Aure PowerShell Docker Images

By | 21 March 2020

Azure PowerShell modül neredeyse 3 haftada bir çıkardığı güncellemeler ile gelişmeye ve oldukça kullanışlı bir araç haline gelmeye devam ediyor.

Bu hafta çıkan yenilik ise gerçekten oldukça güzel. Azure PowerShell Docker Image! Evet yanlış duymadınınz, Azure PowerShell’I çalıştırabileceğimiz bir Docker imajımız var artık :)

Bu container imajı PowerShell ve Azure modülü yüklü olarak geliyor.

Çoğu zaman farklı scriptler farklı module versiyonlarını kullandığı için sorun yaşayabiliyorduk.

Ama artık bu docker imajını kullanarak aynı makine üzerinde farklı AZ versiyonunu kullanan script’leri çalıştırabilirsiniz:)

Aşağıdaki komutu çalıştırarak container run edebilirsiniz.

docker run -it mcr.microsoft.com/azure-powershell

Ayrıca istediğiniz versiyonda az versiyonunu target olarak gösterip scriptlerinizi çalıştırabilirsiniz. Hatta aynı scripti farklı versiyonlarda da çalıştırabilirsiniz.

docker run -it -v C:\Users\dcaro\src:/src mcr.microsoft.com/azure-powershell:3.6.1-ubuntu-18.04 pwsh -file /src/script.ps1

En güncel container imajları, en güncel versiyondaki PowerShell ve AZ modüllerini içerir.

Desteklenen işletim sistemi versiyonları:

  • Ubuntu 18.04 (Default)
  • Debian 9
  • CentOs 7

İlerleyen dönemde diğer modüllerin preview olarak eklenmesi ve Windows based container’lara da destek verilmesi gündemde.

Heyecanla beklemeye devam ediyoruz:)

Kaynak: https://techcommunity.microsoft.com/t5/azure-developer-tools/azure-powershell-docker-image/ba-p/1242407?WT.mc_id=thomasmaurer-blog-thmaure

Leave a Reply