Azure RM VM Dashboard with Enhanced HTML PowerShell Module & Azure RM

By | 10 March 2018

Merhaba,

Daha önceki makalelerimde Powershell Enhanced HTML modülünden bahsetmiştim. Bu makalemde de bu modülü kullanarak Azure VM’lere ait bilgileri nasıl HTML formatına dönüştürebileceğinizden bahsedeceğim.

Aslına bakarsanız modül ile ilgili özelliklerden pek bahsetmeyeceğim. Daha önceki üç makalemi bu konu ile ilgili inceleyebilirsiniz. Bu makalede AzureRM powershell modülünü kulanarak VM’lere ait bilgileri nasıl elde edebileceğiniz üzerine yoğunlaşacağım.

Bildiğiniz gibi günümüzde raporlama ve dashboard’lar bilgileri bir arada görmemizi sağlayan, hatta çeşitli algoritmalar ile belli ölçümler yapmamızı sağlayan önemli araçların başında gelirler. Azure üzerinde bulunan VM’lerin özelliklerini tabiki Azure portal üzerinden görmeniz mümkün. Ancak bilgilere tek bir yerden ulaşma kısmı biraz sıkıntılı. Çünkü Azure resource manager mimarisinde kaynaklar birbirleri ile relation kurarak bir yapıyı meydana getirdikleri için, her kaynağın özelliklerini görüntülemek için ilgili kaynağa gitmek ve özelliklerine ulaşmak gerekir.

Bu sebeplerden ötürü bir VM’e ait önemli özellikleri bir script ile elde edip VM’e ait bir obje oluşturmak ve buna ilişkin de bir tablo ile sunmak istedim. Belki IIS üzerinden bu dosyayı da yayınlarsanız ve belli aralıklar ile scripti çalıştırarak güncellerseniz, static fakat VM’ler hakkında ayrıntılı bilgi almayı sağlayan bir dashboard’u basit şekilde oluşturmuş olursunuz.

Bu amaçla aşağıdaki scripti yazdım. Umarım işinize yarar. Scripti geliştirip ek özellikler de kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Script’i çalıştırıp çıktısı olan html uzantılı dosyayı bir browser’da açtığınızda aşağıdaki gibi basit bir html dashboard’u elde edebilirsiniz.

Resim – 1

Scriptin tamamına aşağıdaki gibidir. Komutlara ilişkin açıklamaları komutların bir önceki satırında bulabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Kullandığım css aşağıdaki gibidir.

Kaynak: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/overview

Fırat

Leave a Reply