Azure Service Fabric Cluster DNS Service Error – “No such host is known”

By | 12 March 2019

Merhaba,

Şu sıralar Azure üzerindeki App Service’ler ve bazı platform servisleri ile çok yakın çalışıyorum :) Bunlardan birisi de Service Fabric. İnternette service fabric ile ilgili ayrıntılı dökümanlar bulma fırsatı olmuyor. Yada Microsoft’un yayınladığı dökümanlar şu anlık hata ayıklama sırasında bizlere pek yardımcı olamıyor diyebiliriz. (Bunu kendilerine case açtığımda da söyledim. Bu durumu düzelteceklerini belirttiler) :)

Bugün size service fabric cluster’ının DNS ile alakalı döndürdüğü bir hatayı ve nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzre service fabric cluster vmscale set yapılarını kullanıyor. Bu yapılarda bir dns adresi ile isim çözümlemesini yapıyor.

Biz yönettiğimiz service fabric cluser alt yapısında bir süre sonra “No such host is known” hatası almaya başladık.

DNS Error

Yaptığımız tüm çalışmalar da sonuç vermedi. Sonrasında durumu Microsoft’a case olarak taşımaya karar verdik. Daha sonra case’de çalışan bir mühendis bize bir script ile geldi ve service fabric cluster’a ait tüm node’larda bu scripti çalıştırmamızı belirtti.

Script temel olarak dns adresi olarak 1. sırada olan localhost adresini ikinci sıraya alıyor. Aslında basit bir işlem yapıyor ancak bu basit işlem bizim prod ortamındaki hatayı çözümlemeye yetti.

belki işinize yarar diye bende paylaşmak istedim.
DNS script

 

Scripte erişmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Service Fabric DNS Issue Fix

Umarım işinize yarar.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

Fırat

 

 

 

Leave a Reply