Azure SQL VM Iaas Extension – Overview – Part 1

By | 05 March 2018

Merhaba

Bu makalemde sizle Azure üzerindeki SQL VM imajını kullandığınızda gelen Azure SQL Iaas extension’ı kullanarak SQL server’ınıza ait backup’larınızı Azure Porwershell ile nasıl yöneteceğinizden bahsedeceğim.

Aslında bu makaleyi yazmama sebep olan olaydan bahsederek başlangıç yapmayı istiyorum. Bir müşterimin Azure ortamında bulunan SQL server yüklü VM’ini bir region’dan diğer region’a taşımam gerekti. Bir kaç taşıma prosedürünü kullanarak taşımayı gerçekleştirdim. Bu taşıma sonrasında VM’e ait kopya diski kullanarak VM’i tekrardan oluşturmam gerekti. VM’i tekrar oluşturduğumda da SQL server’a ait bu extension’ın yüklenmediğini gördüm. Bu sebeple powershell yardımıyla bu extension’ı yükleyerek SQL server’a ait otomatik backup ve otomatik update seçeneklerinin tekrar etkinleştirilmesini sağladım.

Şimdi powershell ile bu işlemleri nasıl yaptığımı anlatacağım. Ama öncesinde SQL Server Iaas extension’ından bahsetmek istiyorum.

SQL Server Iaas Extension Azure SQL VM’ler üzerinde çalışır ve yönetimsel görevleri otomatikleştirmeyi sağlar.

Azure SQL Iaas Extension aşağıdaki yönetimsel taskları destekler;

  • SQL Otomatik Backup: VM üzerinde yüklü SQL server’ın default instance’ında bulunan tüm databaselerin backup’larını belli bir schedule’a göre otomatik olarak alır.
  • SQL Otomatik Update: Belli bir maintenance window sırasında important update’lerin otomatik olarak yüklenmesini sağlar.
  • Azure Key Vault Entegrasyonu: SQL server VM üzerine otomatik olarak Azure Key Vault’u yükler ve konfigüre eder.

Normalde Azure market place üzerinden SQL server yüklü imajlar kullanıldığında VM üzerindeki yönetim sekmesine SQL server Configuration isminde bir bölüm gelir. Bu bölümü kullanarak yukarda bahsettiğim yönetimsel taskları kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

Kurulum için işletim sistemi ve SQL server versiyonlarına ilişkin gereksinimler aşağıdaki şekilde.

Desteklenen işletim sistemi versiyonlar;

  • Windows Server 2012
  • Windows Server 2012 R2
  • Windows Server 2016

Desteklenen SQL Server versiyonları;

  • SQL Server 2012
  • SQL Server 2014
  • SQL Server 2016

Tabi birde AzureRM PowerShell modülünün kurulu olması gereklidir.

Normalde market place üzerinden kurulum yapılırken aşağıdaki şekilde olduğu gibi opsiyonel konfigürasyon olarak bu extension konfigüre edilebilir.

Resim – 1

Eğer konfigüre edilmediyse yada makalemin başında bahsettiğim sebeplerden ötürü extension’ın tekrardan kurulması gerekirse, aşağıdaki komutlar sırası ile kullanılarak kurulum gerçekleştirilebilir.

Script içerisindeki komutların üzerine açıklama yazdım. Zaten oldukça da basit komutlar. Kurulum yapılırken Set-AzureRmVmSqlServerExtension komutunu kullanıp isim ve versiyon bilgilerini atayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında VM’i get edip, üzerindeki extension’ları kontrol edebilirsiniz.

Burada bahsetmek istediğim önemli bir nokta var. Eğer SQL kurulumunu market place üzerindeki SQL kurulu imajlardan yapmadıysanız, Azure Portal’da VM üzerine aşağıdaki konfigürasyon birimi gelmeyecektir. Yapacağınız tüm konfigürasyonları PowerShell ile yapmanız gerekecektir.

Resim – 2

Kurulumun ardından VM üzerindeki Extensions bölümüne aşağıdaki şekilde SQL Iaas Extension’ın kurulduğu bilgisi gelecektir.

Resim – 3

Eğer belli durumlardan ötürü kurulu olan extension’ı silmek isterseniz de aşağıdaki komutu gerekli parametreleri yazarak çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Remove-AzureRmVMSqlServerExtension -ResourceGroupName “resourcegroupname” -VMName “vmname” -Name “SQLIaasExtension”

Bir sonraki bölümde bu extension’a ait automatic backup özelliğini anlatarak devam edeceğim.

Görüşmek üzere.

 

Kaynak: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/sql/virtual-machines-windows-sql-server-iaas-overview

Fırat

Leave a Reply