Azure Web App Checking Process Before Migration

By | 12 March 2019

Bu makalemde biraz farklı bir konuyu ele alacağım. Belli durumlardan ötürü Azure web app’lerinizi Azure subscription’lar arasında taşımanız gerekebilir. Bu durumda eğer herşey düzgün ise taşıma işlemi kolaylıkla sağlanacaktır. Burada herşey düzgünse dememdeki kasıt şudur.

App service’ler we web app’ler birbirleri ile ilişkili kaynaklardır. Bu kaynaklar taşınırken birlikte aynı resource group içerisinde taşınması gerekir. Siz bir web app plan oluşturduğunuzda web app plan bulunduğu resource group’a ilişkin bir attribute’unu update eder. Bu attribute’un ismi webspace’tir. Webspace attribute’unun değeri resource group ismi ve bulunulan region’ın birleşimidir. Oluşturulan bu app service plan üzerinde bir web app oluşturursanız bu web app’in webspace attribute’u app service plan’ınki ile aynı olur. Eğer web app’i app service plan ile aynı resource group içerisine attıysanız herşey düzgün demektir. Ancak farklı bir resource group altına koyduysanız taşıma işlemi başarısız olacaktır. Bu sebeple web app’in app servie plan’ın bulunduğu resource group altında olması ve webspace attribute’unda yazan değerin resource group ismi ile örtüşmesi gerekmektedir.

Yada appservice plan’ı oluşturduktan sonra başka bir resource group altına taşıdıysanız, yani resource group ismi değiştiyse, bu da taşıma sırasında sıkıntı çıkartacaktır. Bu durumda da eski resource group ismi ile bir resource group oluşturup app service plan’ı we web appleri bu yeni oluşturulan resource group altına almak yeterli olacaktır.

Özetle webspace attribute’u taşıma öncesinde check edilmesi gereken bir attribute’tur. Bunu yaparkende app service plan’ların ve üzerlerindeki web applerin webspace attribute’ları ve bulundukları resource grupların aynı olduğu taşıma öncesinde kontrol edilmelidir.

Bu kontrol etme işlemi GUI üzerinden uzun sürdüğü için aşağıdaki gibi mini bir script yazma gereği hissettim. Bu script ile web app’ler ve app service plan’lara ait resource group ve webspace bilgilerini kolaylıkla listeleyip farklılıkları belirleyebilirsiniz.

Script sonucunda çıktı aşağıdaki gibi olacaktır. Şekilde taşınabilir resource’lar yeşil ile işaretlediğim gibi olmalıdır. Kırmızı ile işaretlediğim gibi olan resource’lar aynı resource group altına taşınıp sonrasında migration işlemi yapılmalıdır.

Taşıma işlemlerinde çok önemli bir detay olan webspace attribute’una ilişkin bilgiyi bu makalemde sizlerle paylaşmak istedim. Eminimki taşıma işlemlerinizde oldukça faydalı olacaktır.

Görüşmek üzere.

Fırat

Leave a Reply