Container Insights for AKS

By | 30 March 2020

Kubernetes altyapınızı monitor edebileceğiniz bir çok monitoring uygulaması mevcut. Azure üzerinde de aynı şekilde Kubernetes cluster’ınızı için bir çok monitoring mekanizmasını kullanabilir siniz.

Ben bugünkü makalemde sizlere Azure Kubernetes Service kurulumu sırasında entegre edebileceğimiz, Azure üzerindeki application insight’ın bir parçası olan container insight’tan bahsedeceğim.

Oldukça başarılı ve devamlı geliştirilen bu monitoring tool’u sayesinde cluster ve cluster üzerinde çalışan iş yükleri için oldukça ayrıntılı öngörüler elde edebiliriz.

Azure platformu üzerinde Kubernetes Cluster resource’u üzerindeki monitoring sekmesi altında bulunan Insight bölümüne gelerek container insight dashboard’una erişebiliriz.

Container Insight bölümüne eriştiğimizde karşımıza node’ların kullandığı kaynakları (CPU & memory), node sayısını ve pod sayısını gösteren metric grafikleri gelir. Bu grafikleri kullanarak hızlı şekilde cluster’In ana bileşenleri için öngörüye sahip olabilirsiniz.

Hatta bu bölümde bulunan “Live” seçeneği ile neredeyse realtime’a yakın olarak insight elde edebiliriz.

Açılan ekranda yukarıdaki tablar yine cluster’ımızda çalışan objeler için bize ayrıntılı bilgi vermektedir. Şimdi bu tabları bir kontrol edelim.

Health bölümü sayesinde cluster control plane bileşenlerinin durumu hakkında bilgi alabiliriz. Bu bileşenlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını bu bölüm sayesinde kontrol edebiliriz. Aynı şekilde node’ların sağlık durumları da yine özet birer bilgi olarak bu bölümde bizlere sunulmaktadır.

Nodes sekmesine geldiğimizde Node’lar, üzerlerinde çalışan containerlar, node’ların up time’I, kullandıkları fiziksel kaynak miktarları ve 15dk’lık ortalama trend miktarları gibi bilgilere erişebilirsiniz.

Ayrıca metric değerleri de dropdown üzerinde değiştirerek filtreleyebiliriz.

Ayrıca node’lara ilişkin live dataları almak için sağ menüden “view live data” seçeneği seçilerek node’lar için canlı verilere ulaşılabilir.

“View live data” seçeneği sonucu aşağıda açılan event penceresini kullanrak akan live eventleri görüntüleyebilirsiniz.

Controller bölümünde cluster üzerinde çalışan tüm replicaset’ler ve daemonset’ler listelenir. Yine bunlar içinde burada metric değerleri ayarlayıp ayrıntılı bilgi elde edebiliriz. Bu bilgiler controller’ların çalıştırdığı container sayılarını, belirlenen metriğe göre kaynak kullanım bilgilerini, restart sayılarını ve trend average değerlerini içermektedir.

Container bölümü de controller bölümüne çok benzerdir. Sadece direk container seviyesinde belirlenen metric degree göre sonuçları göstermektedir.

Son olarak deployment tabında platform üzerine yapılan tüm deploymentlar listelenmektedir. Bu bölümünden deployment’ları, deploy edildikleri name space’leri, yapılan update’leri, kaç container’ın bu deployment’a bağlı olarak çalıştığını ve kaçının available olduğunu bu ekran ile ayrıntılı olarak görebiliriz.

Herhangi bir deployment’ı seçtiğimizde yapılan deployment adına ayrıntılı bilgi alabiliriz.

Azure üzerinde AKS ayağa kaldırdığımızda beraber olarak yapılandırdığımız bu monitoring opsiyonu bence kendinden bekleneni oldukça fazla şekilde karşılıyor. Hatta hergün yapılan geliştirmeler ile bu monitoring platformu da gün geçtikçe geliştirilmeye devam ediyor.

Hazır bir monitoring opsiyonu olarak production ortamlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Fırat

Leave a Reply