Move Azure VM via PowerShell – Move Managed Disk to Another Subscription – Part 3

By | 07 January 2018

Merhaba,

Önceki makalelerimde taşıma ile ilgili bilgiler vermiş taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağını göstermiştim. Bu makalemde de managed disklerin Subscription’lar arasında nasıl taşınacağından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Managed Diskler taşınamayan kaynaklar arasında gösteriliyor. Peki sanal makineyi taşımamız gerekiyorsa ve sanal makine Managed Disk’e sahipse ne yapmamız gerekiyor? Bu sorunun cevabı basit değil Çünkü portal üzerinden Move seçeneğini kullanarak bunu yapmamız mümkün değil.

Bunun için PowerShell üzerinde aşağıdaki scripti çalıştırmamız gerekir. Bu script yardımı ile Managed Disk’in bir kopyasını hedef subscription’a taşımış olursunuz. Daha sonrasında bu kopya kullanılarak VM’oluşturup taşıma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Script’e ilişkin komut açıklamalarını her bir komutun üzerine yazdım.

Bu işlemlerin ardından managed diskin bir kopyası istenilen subscription ve resource group içerisinde oluşturulacaktır. Bu işlemlerin ardından yapılması gereken iş Managed Disk üzerinden yeni bir VM oluşturma işlemidir.

Bunun için Azure portal üzerinden aşağıdaki şekilde olduğu gibi Managed Disk bölümüne gelerek ve Create VM seçeneğini seçerek gerekli parametreleri vermek yeterli olacaktır.

Eğer bunun yerine powershell’i kullanmak isterseniz, var olan bir Managed Disk üzerinden VM oluşturma işlemini aşağıdaki script yardımı ile kolaylıkla yapabilir siniz. Komutlar ile ilgili açıklamayı script içerisinde yaptım.

Hepsi bu kadar Bu şekilde managed disk’lerin bir subscription içerisinde yada subscription’lar arasında taşıma işlemlerini, daha doğru tabirle kopyalama işlemlerini yapabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/scripts/virtual-machines-windows-powershell-sample-copy-managed-disks-to-same-or-different-subscription

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/scripts/virtual-machines-windows-powershell-sample-create-vm-from-managed-os-disks

Fırat

 

Leave a Reply