Enhanced HTML PowerShell Module – Part 2

By | 20 February 2018

Bir önceki bölümde Enhenced HTML modülüne giriş yapmıştık. Bu bölümde aynı modülün özellikleri olan Dynamic table ve Hidden senction özelliklerinden bahsedeceğim.

Hidden Senction ile kastedilen HTML tabloların gizlenmesidir. Gerekli olduğunda başlığa tıklayarak bu menüleri tekrardan görünür hale getirebilirsiniz.

Enhanced HTML modülünü kullanarak HTML sayfadaki belli bölümleri hidden yapmanız oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken komutun sonunda –MakeHiddenSection parametresini kullanmaktır.

Burada hidden senction yapmak için gerekli parametreyi ikinci komutta kullandık. Bu yüzden HTML dosyasındaki tablo olan kısım Hidden olarak gelecektir.

Oluşturulan HTML dosyasını bir tarayıcı yardımı ile açtığımızda ilk anda aşağıdaki gibi tabloya ait başlık görünecektir. (Kırmızı olan başlık)

Resim-1

Başlığa tıkladığınızda hidden olan tablo ekrana gelecektir.

Resim-2

Gördüğünüz gibi HTML üzerindeki bölümlerin görünmez yapılması –MakeHiddenSection parametresi ile oldukça kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Şimdi de oluşturduğumuz HTML tablolarını nasıl Dynamic hale getireceğimize bakalım.

Tablonun dynamic olması tabloda arama özelliğinin olabileceği ve tabloda ilk sayfada görünebilen element sayısının ayarlanabileceği anlamına gelir. (EnhancedHTML2 modülü için böyle :) )

Oluşturduğumuz HTML tablolara bu özelliği katabilmek için aşağıdaki şekilde konfigürasyon yapmamız gerekir. Yapacağımız konfigürasyon’a –MakeTableDynamic parametresini ilave etmek kolaylıkla tabloları dynamic hale getirecektir.

Komutun ardından html dosyasını bir tarayıcı ile açtığınızda aşağıdaki gibi arama yeteneği olan ve sayfa yapısına sahip tabloyu görüntüleyebilirsiniz.

Resim-3

Gördüğünüz gibi EnhencedHTML2 modülü ile tabloların gizlenmesi ve dynamic hale getirilmesi kullanılacak belli parametreler ile kolaylıkla mümkündür.

EnhancedHTML2 modülünde parametreleri komuta bu şekilde vermek yerine bir hash table oluşturarak da verebilirsiniz. Bu şekilde parametreler bir Hash tablosunda tutulduğu için komut daha yalın ve okunabilir hale gelecektir.

Bir sonraki bölümde parameter olarak Hash table’ları kullanmayı anlatacağım.

Görüşmek üzere.

Fırat

Kaynak: https://www.powershellgallery.com/packages/EnhancedHTML2/2.1

 

Leave a Reply