Get Azure Web App Information with PowerShell

By | 12 March 2019

 

Merhaba,

Bu bölümde sizlere Azure PowerShell kullanarak Azure üzerinde host ettiğiniz web app’lere ilişkin nasıl bilgi çekebileceğinizden bahsedeceğim.

İşim gereği bir çok müşterimin onpremise üzerinde host ettiği uygulamaları Azure üzerindeki App Service platformuna web app olarak migrate ettim ve etmeye de devam ediyorum. Bu işlemler bazen çok kolay şekilde sonuçlanırken bazen ise custom bileşenlere bağlı olarak zorluklar çıkartabiliyor.

Bazen de Azure subscription’ları arasında web app’leri taşımamız da gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda da mevcut Azure ortamını ve bu ortamda bulunan kaynakların birbirleri ile olan ilişkilerini iyice anlamamız gerekiyor. Çünkü taşıma sırasında bu bileşenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini gözetip taşıma işlemlerini yapmamız gerekiyor.

Ben bu makalede sizlere mevcut bir web app uygulamasından PowerShell kullanarak nasıl veri alıp inceleme yapacağınızdan bahsedeceğim. Böylece bir çok web app olan bir Azure ortamında gui’de boğulmadan kolaylıkla istediğiniz veriye erişebileceksiniz.

Tabi hatırlatmakta fayda var bu işlemleri yapmadan önce AzureRM PowerShell modülünün makinenizde yüklü olması gerekir.

AzureRM modülünü kullanıp Azure üzerinde oturum açmak için aşağıdaki gibi login cmdlet’ini kullanalım.

Login-AzureRmAccount

Bu işlemin ardından mevcut web app’leri get etmek için iki yol tercih edebilirsiniz.

1- Web App’leri direk get edebilirsiniz.

Scripti basic scripti çalıştırdığımızda çıktı aşağıdaki gibi olacaktır. Bu yöntemle Web App’ler üzerinden app service plan’a ulaşabiliriz. Web App’i barındıran app service plan’a ulaştıktan sonra da kullanılan service tier’ı hakkında bilgi edinebiliriz.

2- App service plan’lar üzerinden web app’lere ulaşabiliriz.

İkinci yöntem ise app service plan’ları get edip, bunlar üzerinden web applere ulaşmaktır. Bunun için de aşağıdaki basic scripti çalıştırmamız yeterli olacaktır. Burada önce app service’leri get ettikten sonra her bir app service üzerindeki app’leri get etmek için iç içe foreach döngüsü kullandım.

Bu işlem sonucunda da çıktı aşağıdaki gibi olacaktır.

Metodları kullanarak kendi istediğinizi attribute’lara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Firat

Leave a Reply