Get Database Information From Web App via PowerShell

By | 12 March 2019

Bugünkü bölümde sizlere PowerShell kullanarak WebApp’in bağlı bulunduğu database ismini nasıl get edebileceğinizden bahsetmek istiyorum. Bazen web app’lerin ilişkili bulunduğu database’leri listelemeniz yada bir web app üzerinden db bilgisini get edip sonrasında bu bilgi ile db’ye ait attrbiute’ları listeleyebilirsiniz. Yada bu bilgiyi alıp belli update işlemlerini db üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi bu bahsettiğim işlemleri yapabilmek için öncelikle DB’ye erişebilmeniz gerekir. Bu sebeple aşağıdaki basit scripti kullanarak bağlı bulunan db’yi kolaylıkla get edebilirsiniz. Scripti anlaşılır olması bakımından oldukça basic tuttum. Siz isterseniz onun üzerinden geliştirmelere devam edebilirsiniz.

Script Azure üzerine login işlemini yaptığınızdan sonra öncelikle belirttiğiniz web app’i get edip değişkene atıyor. Eğer isterseniz tüm web app’leri bir değişkene get edip, foreach döngüsü ile yapılan işlemleri her bir web app için yapabilirsiniz.

Sonrasında resource action komutu ile resource’a ilişkin bilgileri elde ediyor. Burada connection string attribute’u properties hash tabe’ı içerisinde bulunuyor.

Bunun için properties hashtable’ındaki defaultconnection değişkenine ait değeri manupile ederek bağlı bulunan db’nin ismine ulaşıyorum.

Sonrasında bu isim üzerinden ilerleyerek database’e ait bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Fırat

Leave a Reply