Move Azure VM via PowerShell – Move Snapshot from One Region To Another – Part 5

By | 09 January 2018

Merhaba,

Bu makalemde aslında bir önceki makaleme çok benzer bir konuyu aktaracağım. Bir önceki makalemde Managed Disk’in kopyasının Region’lar arasında nasıl kopyalanabileceğini anlatmıştım. Bu makalemde de Managed Disk üzerinden alınmış bir Snapshot’ın Region’lar arasında nasıl kopyalanacağından bahsedeceğim.

Belli durumlarda elinizde bir Managed Disk’e ait snapshot dosyası olabilir. Bu snapshot dosyasını daha öncede bahsettiğim performans ve maliyet gerekliliklerinden ötürü diğer bir Region’a kopyalamak isteyebilirsiniz.

Böyle durumlarda aşağıdaki script’i kullanarak kolaylıkla bu kopyalama işlemini yapabilirsiniz.

Bir önceki makalede anlattığım script‘ten farklı olarak burada snapshot ismini değişken olarak atayıp Grant-AzureRmSnapshotAccess komutu ile Managed Disk yerine Snapshot dosyasına erişim token’ı oluşturuyoruz.

Belli durumlarda elinizde Managed Disk yerine Snapshot dosyası varsa ve bu dosya farklı bir Region’a kopyalanması gerekiyorsa, bu scripti kullanarak işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Ek olarak bir önceki makalemde bahsettiğim gibi SAS token için belirlediğiniz süreye de dikkat etmeyi unutmayın. Aksi taktirde kopyalamanız authentication hatası ile yarıda kesilecektir.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Kolay Gelsin.

Kaynaklar:

 

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/scripts/virtual-machines-windows-powershell-sample-copy-managed-disks-to-same-or-different-subscription

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/scripts/virtual-machines-windows-powershell-sample-create-vm-from-managed-os-disks

Fırat

 

Leave a Reply