Move Azure VM via PowerShell – Moving Options – Part 2

By | 04 January 2018

Merhaba,

Bir önceki makalemde taşıma işlemleri ile alakalı gerekli bilgileri ve bu işlemlerdeki sınırlılıkları aktarmıştım. Bu bölümde de taşıma işleminin kaç farklı şekilde yapılacağından ve bunların nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğim.

Daha önceki makalemde belirttiğim gibi taşıma işlemlerini aynı subscription içerisinde farklı Resource Grouplar arasında olabileceği gibi, Subscription’lar arasında da yapılabilir. Ama temelde taşıma kaynağın Resource grubunun değişmesidir.

Bu sebeple Resource Grubun üzerine geldiğimizde Move seçeneğini görebiliriz. Move seçeneğine tıkladığınızda aynı subscription içerisinde farklı Resource Group yada farklı bir subscription’a taşıma seçenekleri çıkacaktır.

Resim-1

Ardından uygun seçenek kullanılarak taşıma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki şekilde göründüğü gibi taşıma işlemi sırasında resource group içerisindeki bileşenlerden istenilen kaynak seçilerek taşınabilir. Tüm kaynakların eş zamanlı taşınması gerekliliği söz konusu değildir. Ancak dikkat edilecek konu taşıma işlemi yapılırken kaynakların birbirleri ile olan ilişkileridir. İlişkili olan kaynaklar birlikte taşınmalıdır. Aksi takdirde taşıma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Resim-2

Bu işlem yapılırken, gerekli seçenekler belirlendikten sonra bir doğrulama işlemi yapılarak taşınacak kaynakların taşımaya uygun olup olmadıkları belirlenir. Zaten bir önceki makalede belirttiğim desteklenmeyen kaynaklar var ise taşıma işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple taşınacak kaynakların taşınabilecek kaynaklar olup olmadıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Bu işlemi powershell ile yapmak da mümkündür. Hatta bence daha hızlı bir yöntemdir diye bilirim.

Taşıma işlemi yapılırken taşınacak kaynaklar belirlenip ardından taşıma işleminin yapılması gerekir.

Örneğin aşağıdaki örnekte olduğu gibi önce web app ve bu web app’a ait planlar birer değişkene atanır.

Yukarıdaki örnek aynı subscription içerisinde farklı resource gruba taşıma işlemini göstermektedir. Eğer farklı bir subscription içerisinde taşıma işlemi yapılacaksa “DestinationSubscriptionID” parametresinin kullanılması gerekir.

Aynı şekilde azure CLI ve REST API kullanılarak da taşıma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bu bölümü biraz kısa tutacağım. Burada sadece taşıma seçeneklerinden bahsetmek istedim ve en çok kullandığım iki yöntem olan portal ve powershell’i ele aldım. Bir sonraki bölümde daha karmaşık olan taşıma senaryolarını ele alacağım.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

Kaynak : https://docs.microsoft.com/th-th/azure/azure-resource-manager/resource-group-move-resources#lb-limitations

Fırat

Leave a Reply