New Azure PowerShell AZ Module !

By | 27 November 2018

2018 Kasım ayı ile birlikte Azure PowerShell AZ modülü full public preview olarak yayınlandı. Az modülü ile birlikte komutlar kısaldı ve daha stabil hale geldi. Ayrıca AZ modülü Windows,linux ve MacOS ortamlarında da desteklenir duruma geldi.

Özetle AZ modülü her platformda çalışır durumda :)

AZ modülü .Net standart library’i kullandığı için Powershell 5.x ve 6.x olan ortamlarda kolaylıkla çalışabilir.

AzureRM modülünü AZ modülüne nasıl yükseltebilirim?

  1. Var olan AzureRM modülünü AZ modülüne upgrade etmek de oldukça kolay. Bunu bir kaç özet adımda sıralamak istersek;
  2. İlk olarak mevcut sistem üzerinde AzureRM PowerShell modülü uninstall edilir.
  3. Uninstall işleminin sonrasında AZ PowerShell modülü yüklenir.
  4. Yeni komut satırı ile hızlı şekilde adapte olabilmek için compability mode etkinleştirilir. (Enable-AzureRMAlias)

AZ modülü uyumluluk modu ne işe yarar?

Tabi modüllerin değişmesi yukarıda bahsettiğim gibi kolay bir işlem gibi görünsede asıl zor olan kısım hali hazırda yazılmış olan script’lerin düzenlenmesidir. Bu düzenleme işlemlerinde major update’ler yapmak sıkıntılı olabilir. Neyseki böyle bir durumda imdadımıza uyumluluk modu yetişir.(Enable-AzureRMAlias)
Uyumluluk modu ile arka planda yeni AZ komutları eski AzureRm komutlarına alias olarak atanır. Sonrasında hangi AzureRM komutunun hangi AZ komutuna denk geldiği kolaylıkla adreslenebilir.

Diğer bir yandan yeni komut seti ile birlikte komutlar cidden kısalmış durumda. Örneğin eskiden yeni bir vm oluştururken New-AzureRMVM yazarken şimdi New-AzVM yazmak yeterli olacaktır.

AZ modülü ne zaman yayınlanacak?

Aralık 2018 ile birlikte yeni AZ modülü 1.0 olarak yayınlandıktan sonra eski AzureRm modülü için yeni cmdlet yayınlanmayacak. Fakat AzureRM var olan hali ile muhafaza edilip resmi olarak bug’ları düzenli olarak giderilecek.

Özetle Azure üzerinde yeni yayınlanacak olan servisleri PowerShell ile yönetebilmek için Aralık ayı ile birlikte Az modülünü yüklemek gerekiyor. Çünkü Aralık ayı sonrasında AzureRM içn yeni gelecek bir cmdlet bulunmuyor.

Kaynak: New Az Module

Fırat

Leave a Reply