PowerShell Polaris – A Cross-platform, Minimalist Web Framework !

By | 15 November 2018

Eğer işiniz gereği farklı sistemlerin entegrasyonları ile uğraşıyorsanız ve bu sistemler üzerinde varsayılan olarak gelen bir web api yok ise yapmanız gereken iş ya 3.party otomasyon araçları kullanmak yada web servisler yazmaktır.

Otomasyon konusunun son zamanlarda sıkça söz edilen bir konu haline gelmesine karşın, mevcut otomasyon araçları karmaşık süreçleri otomatize ederken ekstra geliştirmelere de ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple PowersShell scriptler çoğu zaman yardımımıza yetişirken bazen eski uygulamalar için yine web servis yazılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Web servis yazmak genelde yazılım geliştiricilerinin işi olduğu için, IT Pro’lar çoğu zaman bu entegrasyon ve otomasyon işlerinde yazılımcılara ihtiyaç duyarlar. Ancak Polaris Modülü sayesinde PowerShell script kullanarak web servis yazmak artık mümkün :)

Polaris özet olarak cross-platform destekleyen PowerShell tabanlı minimalist bir web framework’tür. Şu an Microsoft tarafından desteklenmemektedir. Ancak geliştirilmesine devam edilmektedir. Bu sebeple Micah Rairdon ve Tyler Leonhardt’a teşekkür ediyorum.

Polaris ile ilgili bir kaç makale yazacağım ancak bu giriş makalesi olduğu için ilk olarak modülün kurulumunu ve basic olarak nasıl çalıştığını göstermek istiyorum.

Çoğu modul yükleme işleminde olduğu gibi PowerShell Get kullanarak Polaris modülünü indirip makinemize yükleyelim.

Yükleme çok kısa sürecektir. Normalde bazı modülleri yüklerken görünen progress bar bu modülü yüklerken görünmüyor. (Modül oldukça küçük)

Basit şekilde bir “Hello World!” sayfası ile web uygulamamızı başlatalım.

Komutun ardından Polaris’i çalıştıralım.

Start-Polaris

Bu işlemin ardından http://localhost:8080 i browser aracılığı ile kontrol edelim.

Gördüğünüz gibi saniyeler içinde web servisimiz hazır Oluşturduğunuz web uygulamasını yada uygulamalarını görüntülemek için de “Get-PolarisRoute” komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Get-PolarisRoute

Polaris modülünün içerdiği cmdlet’ler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://powershell.github.io/Polaris/docs/about_GettingStarted.html

Yine aynı şekilde aşağıdaki github linkinden de yenilikleri takip edebilirsiniz.

https://github.com/powershell/polaris

Bir sonraki bir kaç makalede polaris ile ilgili bir kaç web servis örneği yapıp bazı işlemleri nasıl otomatize edebileceğinizi anlatacağım.

Görüşmek üzere.

Fırat

Leave a Reply