PowerShell Polaris -How to use MiddleWare

By | 05 December 2018

Bir önceki bölümde Polaris ile web service yazarken kullanacağım bazı terimleri açıklamıştım. Bu bölümde de artık ellerimizi kirletmeye başlayabiliriz.

Bir önceki makalemde MiddleWare’in ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından bahsetmiştim. Hatırlamak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Polaris Terms

Polaris için konfigüre edebileceğiniz en önemli middleware’lerden bir tanesi “JSON body parser” ‘dır. Bu middleware sayesinde HTTP request’in body’sinde gelen JSON formatindaki veri PowerShell objesine dönüştürülür ve sonrasında routing için yapılandırılan script’e iletilir. Böylece diğer scriptler HTTP body’sinde gelen bu veri ile etkileşim kurabilirler.

Daha önceki makalemde yazdığım route scriptler gibi middleware’de bir scriptten ibaret. Şimdi ilk olarak middleware’ın yapacağı işi belirleyelim. JSON formatında request body’sinde gelen veriyi alıp Powershell objesine dönüştürecek scripti basit olarak yazalım.

Bir önceki makalemde bahsettiğim gibi $Request parametresi global olarak script’e eklenecektir. MiddleWare Json Body Parser oluşturma işlemi bu kadar basit.

Şimdi basit bir route oluşturalım. Oluşturacağımız route ile Middleware tarafından PowerShell objesine dönüştürülen datayı gösterelim.

Örnek olarak bir route yazdım. Polaris servisini start ettiğimde /Info dizinine gittiğimizde request olarak gönderdiğim JSON formatındaki veriyi listeleyebilmemiz gerekiyor.

Öncelikle oluşturduğumuz middleware’imizi kullanıp Polaris servisini start edelim.

Servisimizi start ettikten sonra Postman kullanarak web servisimize bir request gönderelim. Tabi bu request’in body’sine aşağıdaki gibi JSON formatında örnek bir veri de yazalım.

Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi Post işleminin ardından verilen cevabın route script’inin response’unda belirttiğimiz şekilde olduğu görülmektedir.

Eğer isterseniz aşağıdaki komutu kullanıp PowerShell üzerinden de Rest api’ı çağırabilirsiniz.

Bu kadar basit İlerleyen makalelerde biraz daha komplex scriptler ile Polaris modülünü kullanacağım.

Fırat

Leave a Reply