SCSM 2016 HTML 5 SSP Cache Settings

By | 02 August 2016

Service manager mimarisinin en önemli yeniliklerinden olan HTML 5 son kullanıcı portalı caching sistemine sahip olarak geliyor. Eski silverlight portal ile karşılaştırıldığında performans oldukça iyi. Ancak bu durumun iyi durumu olduğu gibi bir kaç negatif durumu da bulunmakta. Aslında negatif bir durum demek yanlış olur, çok sık konfigürasyon yapanlar için ekstra işler çıkartanb bir durum denilebilirJ

Yeni HTML 5 portalın kurulu olduğu sistemlerde yapılan değişiklik çok hızlı şekilde portala yansımayabilir. Bunun nedeni yukarıda bahsi geçen caching özelliği.

Bu durumu aşmak için yapılan değişikliklerden sonra IIS’i resetlemek en hızlı cevap alınacak çözüm. Ancak bu istenmeyen kesintilere yol açacaktır.

Bu sıkıntıdan ötürü product group cache özelliğinin konfigüre edileceği ayar bölümünü IIS üzerindeki applications settings bölümüne koymuş.

Bu ayar bölümüne ulaşmak için aşağıdaki yolu takip etmeniz yeterli.

IISManager\Portal Site\Application Settings.

 

Bu yolu takip edip application settings bölümüne ulaştığınızda aşağıdaki konfigürasyon yapılabilir bölümler görünecektir. Burada cache konfigürasyonu için önemli olan iki adet ayar bulunuyor. Bunlar şekilde de işaretlediğim,

UserCacheTimeOut : Portal cache altyapısını kullanrak hızlı kullanıcı deneyimi sağlamakta. Bu ayar ile sign olmuş kullanıcıya bağlı belirli ayarların cache timeout sürelerini belirler. (Saniye cinsindendir)

DataCacheTimeOut : Bu bölüm ise kullanıcıların tamamını ilgilendiren generic data’ların cache’te tutulma sürelerini içerir. (Saniye cinsindendir)

Bu konfigürasyon bölümleri kullanılarak caching süreleri istenilen şekilde konfigüre edilebilir.

Burada dikkat edilecek nokta konfigürasyon yapılırken portal performansı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Fırat

Kaynak : https://technet.microsoft.com/en-us/library/mt622142(v=sc.12).aspx

Leave a Reply